Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Samodzielne polerowanie szyb samochodowych

12 sierpnia 2021 polerowanie szyb samochodowych


Jeśli nasz samochód to nie tylko eksponat w garażu, a jeździmy nim na co dzień, to nie jesteśmy w stanie uchronić się przed rysami, które pojawią się na szybach. Na drodze pojawia się bowiem piasek czy kamienie przenoszone przez koła innych samochodów, które z czasem, stopniowo, wpływają na kondycje szyb.

Co możemy zrobić z porysowaną szybą?

Jeśli zależy nam na idealnej estetyce, to tak naprawdę jedyne co możemy zrobić, to kupić nową szybę, a jeśli chcemy choć trochę poprawić wygląd, to możemy spróbować przywrócić szybę do zbliżonej wersji stanu pierwotnego. Szyby w samochodzie to dość duży wydatek, bo np. przednia szybka potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a co gorsza, samochód z wymienioną szybą jest klasyfikowany jako powypadkowy, co może utrudnić jego sprzedaż w przyszłości. Dlatego najlepiej nie przesadzać, nie popadać w skrajności, bo samochód to jednak rzecz użytkowa, a nie muzealny eksponat, więc naturalnie, że nie będzie idealny cały czas.

Najlepszym rozwiązaniem, którego warto spróbować, jest polerowanie szyb z wykorzystaniem przeznaczonych do tego środków. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że jesteśmy w stanie przeprowadzić cały proces samodzielnie w domowym zaciszu.

Polerowanie szyb samochodowych krok po kroku

Na samym początku musimy udać się do sklepu i kupić środek do polerowania szyb, co wiąże się z koniecznością wydania kilkudziesięciu złotych. W zestawie mamy zwykle dwutlenek ceru w proszku oraz filcowy krążek, który montujemy na polerce mechanicznej. Oczywiście narzędzia nie dostajemy w zestawie i musimy je posiadać lub pożyczyć od znajomych.

1. Krok pierwszy to dokładne umycie szyb w celu wyeliminowania wszystkich najmniejszych zabrudzeń. Polerowanie brudnej szyby mija się z celem, ponieważ po takim polerowaniu nasze szyby byłyby tylko bardziej porysowane z uwagi na obecne drobinki piasku, żywicy czy asfaltu, które są obecne na naszej szybie bez dokładnego umycia.

2. Krok drugi to przygotowanie preparatu, a więc wymieszanie dwutlenku ceru z wodą aż do uzyskania konsystencji gęstej pasty. Należy to zrobić bardzo ostrożnie, tak aby do środka mieszaniny nie dostały się żadne drobinki np. piasku.

3. Montujemy krążek do polerki mechanicznej i ustawiamy narzędzie na 600 obrotów na minutę i możemy przejść do polerowania.

4. Proces polerowania polega na nałożeniu otrzymanej pasty na szybę i wykonywanie kolistych ruchów polerką, dociskając ją dość mocno, ale nie za mocno, do szyby. Warto obserwować, czy pasta nie zasycha na szybie i jeśli tak się dzieje to pryskać ją wodą, ponieważ polerowanie na sucho może doprowadzić do znaczących urazów mechanicznych.

5. Po skończeniu polerowania wystarczy zetrzeć pastę ścierką o miękkiej powierzchni i ponownie umyć szybę.

Jakie są najczęstsze przyczyny alergii pokarmowych?

Redakcja marketnatura.pl

Redaktorzy marketnatura.pl to zespół doświadczonych specjalistów i pasjonatów, którzy z pełnym zaangażowaniem tworzą treści na temat domu, internetu, motoryzacji, urody, zdrowia i lifestyle'u. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w codziennym życiu i podejmowaniu świadomych decyzji. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie. Stale podnosimy swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach, konferencjach i śledząc najnowsze trendy oraz badania naukowe, aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami i innowacjami w obszarze tematycznym naszego portalu. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom treści oparte na rzetelnych informacjach i najlepszych praktykach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kredyt na samochód
pokrowce na fotele
wymiana płynu chłodniczego

Jesteś zainteresowany reklamą?