Zatkany nos bez kataru – najczęstsze przyczyny zatkanego nosa

Zatkany nos bez kataru to wbrew pozorom dość powszechny problem, który dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przyczyn zatkanego nosa może być bardzo wiele – do najczęstszych powodów należy nieprawidłowa budowa anatomiczna, a także różnego rodzaju schorzenia.

Podstawowe funkcje narządu węchu

Nos to dość skomplikowany narząd, który pełni w naszym organizmie szereg ważnych funkcji – nos jest między innymi odpowiedzialny za odbiór bodźców zapachowych, a także za filtrowanie, ogrzewanie i nawilżanie powietrza dostającego się do organizmu przez nozdrza.

Nos to także świetne zabezpieczenie dróg oddechowych – wdychane powietrze musi przejść przez błonę śluzową nosa, co sprawia że potencjalnie niebezpieczne mikroorganizmy przyczepiają się do śluzu, który kieruje się następnie w stronę gardła. W gardle dochodzi do połknięcia potencjalnego zagrożenia jakim są chorobotwórcze drobnoustroje, a następnie do ich zniszczenia przy pomocy kwasu żołądkowego.

Zatkany nos bez kataru – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn zatkanego nosa należy alergia. Alergia dotyka coraz większą liczbę osób w różnym wieku, bardzo często powodując uciążliwy objaw zatkanego nosa. Wejście w kontakt z alergenem powoduje rozpulchnienie błony śluzowej, co w konsekwencji prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. Obrzęk śluzówki to jeden z bardzo często spotykanych powodów zatkanego nosa.

Gdy uczucie zatkanego nosa, któremu towarzyszą problemy z oddychaniem, pojawia się wieczorem, tuż przed spaniem jego przyczyną jest prawdopodobnie uczulenie na roztocza lub pierze. Objawy alergii mogą nasilać się szczególnie zimą, kiedy mieszkanie jest odcięte od stałego dopływu świeżego powietrza.

Do często spotykanych przyczyn występowania zatkanego nosa bez kataru należą także różnego rodzaju nieprawidłowości anatomiczne. Wrodzone lub nabyte wady narządu oddychania mogą powodować uczucie niedrożnego nosa. Zatkany nos bez kataru to bardzo niepokojący objaw, który powinien zostać koniecznie skonsultowany z lekarzem, szczególnie wtedy, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas.

Zatoki nosowe a zatkany nos

Zatkany nos bez kataru może być także objawem przewlekłego zapalenia zatok nosowych. Schorzeniu, oprócz niedrożności, towarzyszą również objawy takie jak upośledzenie węchu czy bolesne napięcie odczuwane w obrębie głowy.

Zatoki odpowiedzialne są za utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w przewodach nosowych, ich prawidłowe funkcjonowanie jest więc niezwykle ważne dla zdrowia całego organizmu. Wszelkie nieprawidłowości w obrębie funkcjonowanie zatok mogą prowadzić do groźnych powikłań i zawsze powinny zostać poddane odpowiedniemu leczeniu.

Redakcja marketnatura.pl