Wymiana płynu chłodniczego – jak to zrobić i co ile?

Widoczna na płycie rozdzielczej dioda informująca o konieczności wymiany płynu chłodniczego to zwykle ostatni dzwonek, żeby to zrobić, przed pojawieniem się usterek. Jak często powinniśmy wymieniać płyn chłodniczy i jak zrobić to samodzielnie?

Wymiana płynu chłodniczego – co ile?

Według zaleceń producentów samochodowych przyjmuje się, że pierwsza wymiana płynu powinna nastąpić po 5, a czasem nawet po 7 latach. Natomiast po pierwszej wymianie należy go wymieniać już znacznie częściej, a popularną wartością są 2 lata.

Dlaczego w ogóle jest to konieczne? Układ chłodniczy ulega wewnętrznym procesom korozji, a to powoduje odkładanie się substancji, które wytrącają się z płynu chłodniczego. Nadmierne odkładanie się substancji tego typu może doprowadzić do obniżenia skuteczności działania systemu chłodniczego, a to z kolei może doprowadzić do wielu problemów, o czym informuje nas popularna dioda na płycie rozdzielczej. Wymiana płynu na czas jest bardzo ważna, ponieważ silnik wymaga odpowiedniego chłodzenia, a jego brak może oznaczać konieczność wymiany chłodnicy na nową, co wiąże się ze sporymi kosztami. Brak płynu chłodniczego może być również przyczyną blokowania termostatów i elektrozaworów, a w wyniku ich awarii może dojść nawet do unieruchomienia pojazdu.

Dostępne na rynku płyny chłodnicze potrafią zachowywać swoje właściwości przez maksymalnie 5 lat, choć istnieją płyny do konkretnych modeli samochodów, które potrafią zachować właściwości przez 7 lat. Natomiast po pierwszej wymianie warto wymieniać płyn regularnie, a więc najpóźniej co dwa lata i nie czekając na ostrzeżenie w postaci diodki na płycie rozdzielczej.

Jak samodzielnie wymienić płyn chłodniczy?

Do wymiany płynu chłodniczego potrzebujemy kluczy nasadowych, bez których nie będziemy w stanie dostać się do zbiornika. Po dostaniu się do zbiornika musimy wlać nowy płyn, choć to nie takie proste. Wielu producentów zaznacza, żeby unikać sytuacji, w której duże ilości płynów – starego i nowego, się ze sobą mieszają. Dlatego tak ważne jest wymienienie płynu chłodniczego na czas, kiedy jeszcze jest, ale powoli zaczyna go brakować. Oczywiście chcąc uzupełnić płyn wcześniej, możemy po prostu odessać stary, jednak nigdy nie jesteśmy w stanie tego zrobić w 100%, ponieważ resztki starego będą zalegać w zakamarkach układu i mieszać się z nowym płynem, ale najważniejsze, żeby nie były to duże ilości.

Jaki jest koszt wymiany płynu? Cena płynu wynosi 5-20 złotych za litr, więc o ile wymieniamy płyn chłodniczy samodzielnie, to jest to bardzo drobny wydatek. Inaczej będzie w przypadku zlecenia tego zadania mechanikowi, bo ten, w zależności od regionu, może sobie zażyczyć 50-100 złotych za robociznę.

Redakcja marketnatura.pl