Aranżacje małej kuchni – to wcale nie musi być trudne!

Na pierwszy rzut oka aranżacja małej kuchni może wydawać się trudna, jednak wcale nie musi tak być. Wystarczy poznać kilka trików.

O czym trzeba pamiętać?

Podczas aranżowania małej kuchni należy pamiętać przede wszystkim o funkcjonalności. W małej kuchni żaden mebel nie powinien być przypadkowy, ponieważ szybko doprowadzi do tłoku. Oczywiście małe wnętrze wiąże się z koniecznością rezygnacji z niektórych produktów, dlatego wszystko trzeba dobrać do indywidualnych potrzeb.

Poza tym należy unikać kupowania mebli z różnych zestawów. Taki miszmasz dodatkowo uwydatni niewielką powierzchnię pomieszczenia. Warto się wystrzegać zabudowy sięgającej sufitu, ponieważ przytłoczy ona wnętrze. Można jednak pokusić się o częściową wysoką zabudowę, dzięki czemu zyska się więcej przestrzeni do przechowywania.

Istotne jest również to, by zachować co najmniej metr, a nawet 1,2 metra przestrzeni przed meblami. Inaczej przebywanie w kuchni stanie się uciążliwe i będzie ona sprawiać wrażenie jeszcze mniejszej.

Aranżacje małej kuchni a akcesoria

Podczas aranżowania małej kuchni należy uważać, by nie przesadzić ze sprzętami AGD. Jeżeli wybierze się je nieodpowiedzialnie, wówczas zajmą cały blat roboczy. Jeżeli to tylko możliwe, należy wybrać mniejsze modele danych urządzeń. Warto również sięgnąć po takie, które łączą w sobie kilka funkcji, np. piekarnik z funkcją mikrofali, który na dodatek można zabudować.

Strzałem w dziesiątkę bez wątpienia będzie mała płyta grzewcza. W gruncie rzeczy wielu osobom wystarczą dwa palniki zamiast czterech, czy pięciu. Z początku to rozwiązanie może wydawać się niewygodne, ale bardzo łatwo można się do niego przyzwyczaić.

Warto również zwrócić uwagę na okap podszafkowy, który zajmuje naprawdę niewiele miejsca, a odpowiednio spełnia swoją funkcję. Często również przy okazji oświetli blaty.

Aranżacje małej kuchni, które optycznie ją powiększą

Nikogo nie zaskoczy fakt, że jasne blaty oraz jasne ściany optycznie powiększą małe wnętrze. Należy zadbać o to, by nie zagracić blatów, a także by zlewozmywak zbyt mocno z nimi nie kontrastował. Jeżeli się tego nie zrobi, powstanie wrażenie tłoku, a pomieszczenie będzie jeszcze mniejsze.

Jeżeli planujesz umieścić w kuchni kafelki, zwróć uwagę nie tylko na jasny kolor, ale również na to, by były one dużych rozmiarów. Ponadto fugi powinny być wąskie. Jeżeli chodzi o meble – warto zdecydować się na takie z przeszkleniami lub całkowicie otwarte. W tym drugim przypadku trzeba jednak szczególnie dbać, by na półkach panował porządek.

Redakcja marketnatura.pl