Jak funkcjonalnie i elegancko urządzić mały pokój?

Wbrew pozorom urządzenie dużych, przestrzennych pomieszczeń jest często o wiele łatwiejsze, niż gustowne wyposażenie małych pokoików. Dlaczego? Nie każdy umie w zaledwie kilku metrach pomieścić wszystkie niezbędne meble oraz ciekawe dodatki, by miejsce to nie było przepełnione i by każdy w nim swobodnie się czuł.

Jak urządzić mały pokój, by był funkcjonalny?

Przede wszystkim warto wcześniej zastanowić się, kto najwięcej czasu będzie spędzał w małym pokoiku i co powinno się w nim obowiązkowo znaleźć. Jeżeli ma to być miejsce przeznaczone do pracy lub nauki, obowiązkowo trzeba zadbać o to, by znalazło się w nim wygodne biurko z pojemnymi regałami oraz odpowiednie oświetlenie (np.: lampa stojąca i lampa biurkowa). Jeżeli mały pokój ma służyć do odpoczynku i relaksu, warto zadbać, by umieścić w nim wygodną kanapę, która dodatkowo rozkłada się w razie potrzeby. Takie pokoje są idealne dla gości, więc gdy przyjeżdża lub rodzina na nocowanie, domownicy nie muszą się martwić, gdzie położyć gości spać.

Tylko przydatne meble

Bardzo trudno mały pokój zagracić meblami. Dlatego też najlepiej umieścić w nim tylko niewielką komodę lub małą szafę, które stanowić będą dodatkowe miejsce do przechowywania ubrań. W takich szafach lub komodach można trzymać rzeczy, których nie nosi się na co dzień. Zazwyczaj jest to też idealnie miejsce na ręczniki, pościele, firany itp.

Jakie dodatki warto zastosować?

Urządzając mały pokój nie można zapomnieć o dekoracjach, które sprawią, że miejsce to będzie przytulne i klimatyczne. Efektowne zasłony, designerska narzuta lub piękne, ozdobne poduszki sprawią, że taki pokój naprawdę stylowo będzie się prezentował. Wybierając dodatki w podobnym stylu, które znajdują się w całym domu lub w mieszkaniu sprawi się, że wszystkie wnętrza będą ze sobą spójne. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy chce się w całym domu utrzymać taki sam styl. Wiele osób doskonale się czuje w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim, glamour, boho lub retro, dlatego też urządzenie kolejnego pokoju (tym bardziej małego) nie powinno być wcale takim trudnym zadaniem.

Nie trzeba więc bać się urządzać małego pokoiku, gdyż tak naprawdę można to zrobić bardzo szybko i niewielkim kosztem. Wystarczy wcześniej zaprojektować pokój i dokładnie określić, co ma się w nim znaleźć. Znalezienie odpowiednich rzeczy do tego miejsca będzie już prawdziwą przyjemnością, a same zakupy wielką frajdą. Urządzenie pokoju od podstaw to wielka satysfakcja, więc nie należy z niej rezygnować.

Redakcja marketnatura.pl