Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Złomowanie auta – co warto wiedzieć?

24 sierpnia 2021 złomowanie auta


Posiadanie samochodu, który nie nadaje się do jazdy, a którego koszty naprawy są zbyt wysokie, to dość kłopotliwa sprawa. Okazuje się, że nie możemy tak po prostu odstawić samochodu i przestać płacić składki za ubezpieczenie, ponieważ wyrejestrowanie samochodu wymaga pewnego procesu.

Kiedy możemy wyrejestrować samochód

Podstawy do wyrejestrowania samochodu opisuje artykuł 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. Znajdziemy w nim informacje, że pojazd podlega wyrejestrowaniu na wniosek właściciela w sytuacjach, gdy:

1. Przekaże pojazd do certyfikowanej stacji prowadzącej demontaż pojazdów, a następnie przedstawi w urzędzie dokument potwierdzający to zdarzenie. Jest to najpopularniejszy sposób na pozbycie się samochodu, który nie nadaje się do jazdy.

2. Właściciel samochodu zgłosi i udowodni kradzież pojazdu.

3. Samochód został sprzedany lub zarejestrowany w innym kraju.

4. Pojazd został zniszczony (skasowany) za granicą.

Złomowanie auta

Jeśli posiadamy samochód, który nie nadaje się do jazdy, a jego naprawa jest nieopłacalna, to możemy oddać go do stacji demontażu lub punktu zbierania takich pojazdów. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na pozbycie się ciążącego na nas ubezpieczenia, ponieważ proces złomowania auta w certyfikowanej stacji demontażu jest zwykle darmowy, a jeśli dostarczymy pojazd samodzielnie, to możemy za niego otrzymać nawet kilkaset złotych.

O czym warto pamiętać przy złomowaniu samochodu?

Najważniejszym czynnikiem jest konieczność przeprowadzania demontażu w przeznaczonej do tego stacji, ponieważ do wyrejestrowania samochodu potrzebujemy dokumentu zwrotnego, który potwierdza oddanie auta do certyfikowanej stacji demontażu. Bez tego dokumentu nie będziemy w stanie wyrejestrować samochodu w urzędzie.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest sprawdzenie, czy w zniszczonym samochodzie nie znajdują się części nadające się na sprzedaż przed demontażem. Stacja demontażu przyjmie samochód w każdym stanie, dlatego warto poprosić znającego się na samochodach znajomego o pomoc w ocenie auta, bo nawet w największym wraku jesteśmy w stanie znaleźć jakieś wartościowe części, dzięki czemu zredukujemy poniesione za samochód straty.

Jakich dokumentów potrzebujemy do wyrejestrowania pojazdu?

Złomowanie pojazdów to nieszczególnie skomplikowany proces, ponieważ musimy mieć ze sobą jedynie dowód osobisty, dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne pojazdu. Po okazaniu dokumentów zostanie przygotowane oświadczenie, które musimy podpisać, a jest ono zwykle w trzech kopiach – jedna dla właściciela pojazdu, jedna dla stacji demontażu i jedna do wydziału komunikacji. To właśnie za okazaniem tego wniosku wyrejestrujemy pojazd w urzędzie i pozbędziemy się ciążącego na nas ubezpieczenia.

Jakie są najczęstsze przyczyny alergii pokarmowych?

Redakcja marketnatura.pl

Redaktorzy marketnatura.pl to zespół doświadczonych specjalistów i pasjonatów, którzy z pełnym zaangażowaniem tworzą treści na temat domu, internetu, motoryzacji, urody, zdrowia i lifestyle'u. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w codziennym życiu i podejmowaniu świadomych decyzji. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie. Stale podnosimy swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach, konferencjach i śledząc najnowsze trendy oraz badania naukowe, aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami i innowacjami w obszarze tematycznym naszego portalu. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom treści oparte na rzetelnych informacjach i najlepszych praktykach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kredyt na samochód
pokrowce na fotele
wymiana płynu chłodniczego

Jesteś zainteresowany reklamą?