Jak urządzić salon na poddaszu?

Salon kojarzy się zwykle z dużą, otwartą przestrzenią w sercu domu, choć to żadna reguła, bo ciekawy i z pewnością oryginalny salon jesteśmy w stanie zbudować również na poddaszu. Jak to zrobić, na co zwrócić uwagę?

Salon na poddaszu – najważniejsze kwestie

Największym wyzwaniem w aranżacji salonu na poddaszu jest odpowiednie dostosowanie skosów, co często spędza sen z powiek osobom projektującym mieszkania. I nic w tym dziwnego, bo skosy są faktycznie bardzo niewygodne i zabierają bardzo dużo przestrzeni, choć z drugiej strony potrafią wytworzyć ciepły, przytulny klimat. Co możemy z tym zrobić?

1. Najlepszym rozwiązaniem jest zabudowanie skosów dopasowanymi, niewysokimi meblami, a więc np. regałami.

2. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zbudowanie biblioteki na wymiar o niestandardowym kształcie, która po zapełnieniu książkami może zrobić duże wrażenie na odwiedzających.

3. Warto wykorzystać białą kolorystykę i postawić na minimalizm, ponieważ takie połączenie zwiększy wizualnie przestrzeń i sprawi, że będzie nieco bardziej radosna.

4. Zdecydowanie warto postawić na meble modułowe, które można z łatwością przestawiać i dowolnie konfigurować.

Rola okien w salonie na poddaszu

Salon zlokalizowany na poddaszu powinien być przede wszystkim bardzo dobrze oświetlony, bo w innym wypadku trudno będzie stworzyć przytulną, domową atmosferę. Dlatego też warto zastosować okna dachowe i zaplanować salon połączony z kuchnią od strony dużego okna. Poza dużym oknem dachowym warto zamontować dodatkowe okna dachowe montowane w zestawach, tak zwane „zestawy kombi.” Takie rozwiązanie zapewni optymalną ilość światła, ale też optycznie powiększy pomieszczenie. Żeby zmaksymalizować efekt powiększenia, warto pomalować ściany na biały kolor i umieścić w salonie choć jedno duże lustro w miejscu, gdzie dociera dużo światła.

Warto pamiętać, że słońce na poddaszu może być również uciążliwe, szczególnie w wiosennym czy letnim okresie, dlatego warto wyposażyć się w dobrej jakości rolety, które będą nie tylko zatrzymywały światło, ale też przeciwdziałały nagrzewaniu się okien. Poza roletami można dodatkowo kupić przesłony zewnętrzne, które ograniczą nagrzewanie się okien z zewnątrz.

Przestrzeń otwarta czy zamknięta

Ostatnia decyzja to wybór aranżacji przestrzeni w salonie zlokalizowanym na poddaszu. Jest to kwestia indywidualna, choć przyjmuje się, że gdy przestrzeń jest mała, to nie ma sensu dodatkowo jej wydzielać, a gdy jest duża to lepiej maksymalizować powierzchnie poprzez optyczne sztuczki (biały kolor, dobre światło) niż dodatkowo oddzielać pokoje. Wszystko zależy jednak od specyfiki życia domowników.

Redakcja marketnatura.pl