Jak urządzić salon na poddaszu?

Salon kojarzy się zwykle z dużą, otwartą przestrzenią w sercu domu, choć to żadna reguła, bo ciekawy i z pewnością oryginalny salon jesteśmy w stanie zbudować również na poddaszu. Jak to zrobić, na co zwrócić uwagę?

Salon na poddaszu – najważniejsze kwestie

Największym wyzwaniem w aranżacji salonu na poddaszu jest odpowiednie dostosowanie skosów, co często spędza sen z powiek osobom projektującym mieszkania. I nic w tym dziwnego, bo skosy są faktycznie bardzo niewygodne i zabierają bardzo dużo przestrzeni, choć z drugiej strony potrafią wytworzyć ciepły, przytulny klimat. Co możemy z tym zrobić?

1. Najlepszym rozwiązaniem jest zabudowanie skosów dopasowanymi, niewysokimi meblami, a więc np. regałami.

2. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zbudowanie biblioteki na wymiar o niestandardowym kształcie, która po zapełnieniu książkami może zrobić duże wrażenie na odwiedzających.

3. Warto wykorzystać białą kolorystykę i postawić na minimalizm, ponieważ takie połączenie zwiększy wizualnie przestrzeń i sprawi, że będzie nieco bardziej radosna.

4. Zdecydowanie warto postawić na meble modułowe, które można z łatwością przestawiać i dowolnie konfigurować.

Rola okien w salonie na poddaszu

Salon zlokalizowany na poddaszu powinien być przede wszystkim bardzo dobrze oświetlony, bo w innym wypadku trudno będzie stworzyć przytulną, domową atmosferę. Dlatego też warto zastosować okna dachowe i zaplanować salon połączony z kuchnią od strony dużego okna. Poza dużym oknem dachowym warto zamontować dodatkowe okna dachowe montowane w zestawach, tak zwane „zestawy kombi.” Takie rozwiązanie zapewni optymalną ilość światła, ale też optycznie powiększy pomieszczenie. Żeby zmaksymalizować efekt powiększenia, warto pomalować ściany na biały kolor i umieścić w salonie choć jedno duże lustro w miejscu, gdzie dociera dużo światła.

Warto pamiętać, że słońce na poddaszu może być również uciążliwe, szczególnie w wiosennym czy letnim okresie, dlatego warto wyposażyć się w dobrej jakości rolety, które będą nie tylko zatrzymywały światło, ale też przeciwdziałały nagrzewaniu się okien. Poza roletami można dodatkowo kupić przesłony zewnętrzne, które ograniczą nagrzewanie się okien z zewnątrz.

Przestrzeń otwarta czy zamknięta

Ostatnia decyzja to wybór aranżacji przestrzeni w salonie zlokalizowanym na poddaszu. Jest to kwestia indywidualna, choć przyjmuje się, że gdy przestrzeń jest mała, to nie ma sensu dodatkowo jej wydzielać, a gdy jest duża to lepiej maksymalizować powierzchnie poprzez optyczne sztuczki (biały kolor, dobre światło) niż dodatkowo oddzielać pokoje. Wszystko zależy jednak od specyfiki życia domowników.

Redakcja marketnatura.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.