Jak urządzić małą sypialnię?

Sypialnia to miejsce, w którym zaczynamy każdy dzień, dlatego warto zadbać o to, żeby była przytulnie urządzona, szczególnie jeśli jej metraż jest niewielki. Na co więc zwrócić uwagę urządzając małą sypialnię?

Jasne kolory, minimalizm

Jeśli nasza sypialnia jest wyjątkowo mała, to powinniśmy przede wszystkim zadbać o minimalizm oraz pomalować ściany na biały kolor. Dlaczego? Biały kolor i minimalny wygląd sprawiają, że pomieszczenie wydaje się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości i dzięki temu wyeliminujemy poczucie przytłoczenia, wynikające z budzenia się w małym pokoju.

Warto więc wyposażyć się w ścienne półki z szufladami, w których schowamy wszystkie przedmioty, które niepotrzebnie zabierają przestrzeń. Dodatkowo można skorzystać z wielofunkcyjnych mebli, które pozwalają zaoszczędzić dodatkową przestrzeń, zachowując pełną funkcjonalność.

Finalnie należy zadbać o odpowiednie oświetlenie pokoju, co warto przemyśleć już na etapie budowy lub wynajmu mieszkania. Chodzi o to, żeby pokój miał naturalny dopływ świata i najlepiej duże okna, które sprawią wrażenie, że sypialnia jest większa, ale też zapewnią miły poranny lub wieczorny klimat.

Jak urządzić małą sypialnię?

Wszystko zależy tak naprawdę od naszych upodobań, choć zalecany jest minimalizm, żeby maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń i wyeliminować uczucie przytłoczenia.

W co powinniśmy wyposażyć sypialnie?

Najważniejszy element każdej sypialni to oczywiście łóżko, które powinno być zlokalizowane w centrum sypialni lub przy którejś ścian w zależności od tego, jak chcemy zorganizować pozostałą przestrzeń, od której strony są drzwi czy jaki jest układ okien. Mimo wszystko łóżko powinno być z prawdziwego zdarzenia, więc nie powinno być rozkładaną sofą, czy małym dziecinnym łóżeczkiem, a realnym łóżkiem z dobrym materacem i odpowiednią szerokością. To, że sypialnia jest mała, nie powinno w tym przeszkadzać, bo łóżko może zajmować nawet połowę przestrzeni, w końcu sypialnia to i tak głównie pokój do spania.

Decydując się na duże łóżko, musimy dobrze zagospodarować przestrzeń dookoła. W tym celu warto wyposażyć się w pojemną szafę przy jednej ze ścian oraz półki z szafkami, żeby nie odbierać przestrzeni.

Często układ mieszkań nie pozwala na posiadanie oddzielnego gabinetu do pracy, a w małej sypialni możemy pracować tylko na łóżku, jednak okazuje się, że można temu zaradzić. Warto rozeznać się czy nie jesteśmy w stanie wykorzystać przestrzeni nad jednym z grzejników, stawiając tam blat mocowany do ściany bez nóżek, do którego będziemy mogli dostawić krzesło i tym samym stworzyć przytulne miejsce do pracy czy nauki.

Na sam koniec warto umieścić w sypialni jedno duże lustro, które może być np. na drzwiach szafy, co wizualnie powiększy sypialnie, oraz jest praktycznym rozwiązaniem.

Redakcja marketnatura.pl