Zapewne każdy z nas zadał sobie kiedyś pytanie, jak przyspieszyć internet, gdy np. nie mógł za jednym razem obejrzeć wyczekiwanego serialu, filmiku na YouTube, czy zagrać w ulubioną grę online. O ile z internetem podpiętym za pomocą kabla sieciowego nie ma zwykle większych problemów, o tyle połączenie WIFI bywa problematyczne. Jak sobie z tym poradzić?
Analiza połączenia sieciowego
Na samym początku warto zdiagnozować, czemu nasza sieć działa wolno. Sieć WIFI pozwala na połączenie wielu urządzeń, z których korzystają domownicy. Może się więc okazać, że z internetem wcale nie ma żadnych problemów, a akurat któryś z domowników obciąża łącze, poprzez np. pobieranie jakiegoś dużego pliku bez ograniczeń prędkości. Taka sytuacja zdarza się dość często, choć czasem może okazać się również, że to dostawca internetu ma problemy z dostarczeniem sygnału. W tym wypadku ważną rolę odgrywa rodzaj połączenia, ponieważ nadal popularne w mniejszych miejscowościach połączenie radiowe to sygnał, na który wpływ mają nawet warunki atmosferyczne i podczas np. burzy, działa po prostu gorzej. Jeśli jednak posiadamy światłowód, to wszystko powinno działać dobrze niezależnie od pogody.
Dlatego też warto zacząć od wykonania testu jakości połączenia i dowiedzieć się, czy na prędkość internetu nie mają wpływu wspomniane wyżej zmienne.
Jak zwiększyć szybkość internetu WIFI?
Pierwszym rozwiązaniem, którego warto spróbować, są ustawiania routera. Większość routerów posiada panel administracyjny, do którego możemy się dostać poprzez wskazaną przez dostawcę usług stronę internetową, lub poprzez dołączoną do routera płytę CD. Głównym czynnikiem wpływającym na szybkość łącza, szczególnie w blokach, gdzie jest duża liczba użytkowników internetu, jest wybór odpowiedniego kanału. Obciążenie sieci jest zwykle najmniejsze na kanałach 6 oraz 11. Warto dodatkowo przeprowadzić skan czy tak jest w naszym przypadku i wybrać po prostu najmniej obciążony kanał.
Kolejnym sposobem na łatwe zwiększenie szybkość internetu i zasięgu jest dokupienie do routera dodatkowych anten, które wzmocnią sygnał. Na rynku istnieją również urządzenia pomocnicze do routera, których rolą jest zwiększanie mocy sygnału, co wpływa na jakość i szybkość połączenia.
Na koniec warto sprawdzić położenie routera. Jeśli w naszym mieszkaniu znajdują się grube ściany zbrojne, to sygnał będzie naturalnie gorzej rozprowadzany i warto wtedy umieścić router w centralnej części mieszkania. Podobnym problemem jest sytuacja, w której router jest zlokalizowany w pobliżu innego sprzętu elektronicznego jak np. dekoder, telewizor, czy głośniki, co może zakłócać sygnał WIFI.