Pandemia pokrzyżowała plany wielu przedsiębiorców, a masa ludzi musiała na stałe pożegnać się ze swoim wyuczonym fachem. Na szczęście mając dookoła siebie wciąż postępującą technologię, możliwa jest dziś praca zarobkowa bez konieczności opuszczania własnego lokum. Oczywiście mowa o pracy zdalnej. Jakie ma ona zalety i czy przyjmuje wyłącznie formę dodatkowego pozyskiwania pieniędzy?
Praca zdalna – na czym polega i jakie są jej zalety?
Praca zdalna nazywana jest inaczej pracą z domu. Jedyne, czego potrzebuje pracownik to urządzenie elektroniczne z połączeniem internetowym. Może być to laptop, tablet, a nawet smartfon. Jeśli dotychczas obowiązki zawodowe nie wymagały bezpośredniego kontaktu z klientem, decyzją szefostwa podwładny może przejść na pracę zdalną. Niesie to za sobą sporo korzyści.
Po pierwsze personel nie traci czasu oraz pieniędzy na dojazdy do miejsca pracy. Pracować można właściwie zewsząd – z domu, z kawiarni, z działki za miastem (o ile pozwala na to stabilne łącze internetowe). Jeśli w ciągu dnia nie odbywają się żadne biznesowe spotkania online na przeznaczonych do tego platformach, nie trzeba nawet „wskakiwać” w służbowe ubranie. Pracując w domu łatwiej połączyć życie zawodowe z prywatnym. Osoby zarabiające w ten sposób zgodnie przyznają, że mają więcej siły i ochoty na spędzanie większej ilości czasu z rodziną.
Praca zdalna na etacie – czy to możliwe?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta: oczywiście, że tak! Przedsiębiorstwa, które do tej pory praktykowały wyłącznie pracę stacjonarną, z różnych względów zdecydowały się na wprowadzanie w życie form pracy zdalnej. Podwładni pracują wyłącznie w zaciszu własnego domu lub zobowiązani są do pracy hybrydowej (która polega na spędzaniu jednego tygodnia w biurze, a następnych 7 dni w domu). Zarobkowanie online nie musi zatem oznaczać dodatkowego zasilania domowego budżetu. Praca zdalna umowa o pracę jest w pełni osiągalna.
Czy praca zdalna w pełni zdominuje rynek?
Jest kilka prognoz na ten temat. Jedne sugerują, że z uwagi na zasady BHP praca z domu na stałe wpiszę się w kulturę światowego rynku pracy. Inni eksperci są zdania, że gdy pandemia minie, ludzie będą spragnieni kontaktu z drugim człowiekiem, a żadne urządzenie nie jest przecież w stanie tego zapewnić. Choć opinie są podzielone, jedno jest pewne. Zdalna praca ma wielu zwolenników, którzy widzą w niej nowatorski sposób na robienie kariery i zacieśnianie więzi z domownikami. A jeśli dodać do tego możliwość posiadania umowy o pracę, chyba nikt nie będzie chciał z tego rezygnować.