Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Inhalacja niemowlaka – rodzaje i zastosowanie

13 września 2021 inhalacja niemowlaka


Inhalacja to zabieg leczniczy polegający na wdychaniu par wód mineralnych, roztworów leków lub ich aerozoli. Inhalację wykonuje się przy pomocy specjalnego aparatu (inhalatora) lub nebulizatora, ale również przez wdychanie par wrzącego płynu. Podczas zabiegu stosuje się leki działające rozkurczowo na drzewo oskrzelowe, które pomagają w odkrztuszaniu wydzieliny.

Inhalacja u dzieci – kiedy wykonujemy?

Inhalację bardzo często stosuje się w przypadku zwykłych infekcji. Dzięki zabiegowi inhalacji można w znacznym stopniu ulżyć maluchowi, nawilżając i oczyszczając jego drogi oddechowe. Inhalacja niemowlaka na katar to jedna z lepszych metod łagodzenia objawów infekcji.

Inhalacja to także skuteczny i sprawdzony sposób na walkę z uciążliwą alergią. Dzięki inhalacji można złagodzić nawet najbardziej nieprzyjemne skutki alergii takie jak duszności, uporczywy katar czy kaszel.

Inhalacja niemowlaka – na czym polega?

Inhalacja, podobnie jak każdy inny proces leczniczy, wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności. Nie zaleca się robienia inhalacji w przypadku, kiedy u osoby chorej, szczególnie u dzieci i niemowląt występuje wysoka gorączka, niewydolność krążeniowa- oddechowa czy gruźlica.

Zabieg inhalacji u niemowlaka polega na dostarczeniu przygotowanego roztworu leków czy też substancji wziewnych bezpośrednio do płuc. Rozwiązanie to pomaga na rozrzedzenie gęstej wydzieliny zalegającej w gardle, ułatwiając maluchowi swobodne oddychanie i skuteczne odkrztuszanie flegmy.

Metody inhalacji

Istnieje wiele różnych metod inhalacji dzieci i niemowląt. Jedną z najbardziej popularnych jest inhalacja przy użyciu sprawdzonych, domowych metod. Inhalacje tego typu są bardzo łatwe w przygotowaniu – do ich sporządzenia potrzebna jest wyłącznie mieszanina różnych suszonych ziół takich jak rumianek oraz olejków eterycznych. Składniki łączy się ze sobą, dolewając do nich gorącą wodę. Domowe inhalacje wymagają również użycia ręcznika, którym przykryjemy głowę dziecka.

Zabieg inhalacji niemowląt i dzieci nie powinien trwać dłużej niż 5 minut, a jego przeprowadzenie powinno odbyć się tuż przed snem.

Nieco bardziej nowoczesną i niezwykle popularną formą wykonania inhalacji u niemowlaka jest zastosowanie inhalatora. Użycie inhalatora, szczególnie u najmłodszych pociech, wymaga odpowiedniego doboru maseczki – maseczka u dzieci do 3 roku życia powinna zakrywać usta i nos, powinna być również pozbawiona otworów po bokach. Podczas trwania zabiegu dziecko powinno siedzieć w pozycji prostej i być spokojne – zabieg inhalacji wymaga więc zaangażowania obydwu rodziców, tak aby można było uspokoić przestraszonego i niespokojnego niemowlaka.

Jakie są najczęstsze przyczyny alergii pokarmowych?

Redakcja marketnatura.pl

Redaktorzy marketnatura.pl to zespół doświadczonych specjalistów i pasjonatów, którzy z pełnym zaangażowaniem tworzą treści na temat domu, internetu, motoryzacji, urody, zdrowia i lifestyle'u. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w codziennym życiu i podejmowaniu świadomych decyzji. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie. Stale podnosimy swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach, konferencjach i śledząc najnowsze trendy oraz badania naukowe, aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami i innowacjami w obszarze tematycznym naszego portalu. Dzięki temu możemy dostarczać naszym czytelnikom treści oparte na rzetelnych informacjach i najlepszych praktykach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są objawy i leczenie nietolerancji laktozy?
Jakie są skutki uboczne nadmiernego spożycia cukru?
Jakie są metody zapobiegania osteoporozie?

Jesteś zainteresowany reklamą?